Τώρα είναι Δευτ Νοέμ 20, 2017 3:49 pm

Ψαχνω dragon fruit

Ψαχνω dragon fruit

Δημοσίευσηαπό Neccy » Πέμ Μαρ 09, 2017 7:47 am

Καλημερα! Εδω και αρκετες βδομαδες μου εχει κολησει να δοκιμασω dragon fruit. Μετα απο αρκετο καιρο αναζητησης του φρουτου, αν και μαλλον δεν ηταν η εποχη του, αποφασισα να φυτεψω το δικο μου μιας και φενεται ενδιαφερον κακτακι. Παρηγγειλα λοιπον σπορια απο εναν ελληνα στο ebay :? . Πανε δυο βδομαδες τωρα και δεν εχουν βγαλει τιποτα οποτε δεν πιστευω οτι θα βγαλουν... Εχει κανεις καποιο μοσχευμα; Γενικα αξιζει να μεγαλωσει κανεις αυτο το δεντρο (ειναι νοστιμο;)
Neccy

Re: Ψαχνω dragon fruit

Δημοσίευσηαπό Bitterbooze » Πέμ Μαρ 09, 2017 11:13 am

Καλημέρα,

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω μα το dragon fruit, πέραν της ομορφιάς του, είναι ίσως το πιο αδιάφορο, γευστικά φρούτο που έχω δοκιμάσει. Και λόγω δουλειάς, έχω δοκιμάσει αρκετά.
Bitterbooze

Δημοσίευσηαπό tsiouflaw » Πέμ Μαρ 09, 2017 11:37 am

Neccy έγραψε:[...]Πανε δυο βδομαδες τωρα και δεν εχουν βγαλει τιποτα οποτε δεν πιστευω οτι θα βγαλουν... [...]
Μην απελπίζεσαι. Ανάλογα με το πόσο παλιοί είναι οι σπόροι, μπορεί να αργήσουν (όσο πιο παλιός έιναι ο σπόρος, τόσο πιο ασθενής η φυτροτικότητά του). Άλλος ένας παράγοντας είναι η θερμοκρασία (θέλει λίγο πιο ζέστη). Εγώ σου προτείνω να μην εγκαταλείψεις ακόμα την προσπάθεια.

Neccy έγραψε:[...]Εχει κανεις καποιο μοσχευμα;[...]
Στείλε μου δ/νση και ονομ/μο σε πμ και θα σου στείλω μοσχευματάκι
Neccy έγραψε:[...] Γενικα αξιζει να μεγαλωσει κανεις αυτο το δεντρο (ειναι νοστιμο;)

Προσωπικά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα νόστιμο (μάλλον κάπως γλυφό) αλλά δυο φορές έχω δοκιμάσει όλες κι όλες.

Όσο για το αν αξίζει... Αν έχεις χώρο, υπομονή, σου αρέσουν οι κάκτοι και όπως λες:
  • Neccy έγραψε:[...]μου εχει κολησει να δοκιμασω dragon fruit.[...]
  • Neccy έγραψε:[...]φενεται ενδιαφερον κακτακι.[...]
τότε.. ναι! αξίζει να μεγαλώσεις ένα τέτοιο φυτό κι ας είναι η γεύση του που θα σ' απογοητεύσει :)
Άβαταρ μέλους
tsiouflaw

Δημοσίευσηαπό Neccy » Πέμ Μαρ 09, 2017 11:52 am

Ενοειται οτι τα σπορακια θα τα αφησω στην ησυχια τους προς το παρον, μεχρι να μου δειξουν σημαδια οτι χαλασανε. Εν τω μεταξυ εψαξα να βρω το φρουτο να το δοκιμασω, και ενα τηλ που πηρα μου ειπαν οτι κοστιζει γυρω στα 4,5 ευρω!! το ενα! Διαβαζω στο ιντερνετ οτι γενικα ειναι αρκετα νοστιμο και καλο σαν φρουτο. Με τετοια τιμη, ομορφια και με τους πιο πολλους να λενε οτι ειναι ωραιο, ελπιζω μονο να μην ειναι πολυ μουφα και ξενερωσω :lol:

Δυστυχως επειδη ειμαι νεο μελος δεν μπορω να στειλω πμ ακομα. Οποτε θα κανω υπομονη λιγες μερες ακομα μπας και φυτρωσουν τα σπορακια μου, διαφορετικα θα το ξανακοιταξω. Ευχαριστω παντως που μου λες να μην απελπιζομαι!
Neccy

Δημοσίευσηαπό tsiouflaw » Πέμ Μαρ 09, 2017 12:20 pm

νομίζω πως τα πμ επιτρέπονται με το που συμπληρώσεις έναν αριθμό δημοσιεύσεων και πάνω
οπότε δοκίμασε να μου στείλεις, αργότερα
Σε ποια περιοχή μένεις; (βοηθάει πολύ και για συμβουλές καλλιέργειας και για τέτοιες περιπτώσεις, να συμπληρώσεις την τοποθεσία, στο προφίλ σου)
Άβαταρ μέλους
tsiouflaw

Δημοσίευσηαπό Neccy » Πέμ Μαρ 09, 2017 12:53 pm

Κοιτα, προς το παρον ειμαι Αθηνα λογω σπουδων οπου και θα το βαλω σε γραστρακι. Στη συνεχεια μπορει να το κατεβασω Πυργο σε γλαστρακι στο μπαλκονι, η στο χωριο μου που ειναι στην Ηλεια σε παραθαλασσιο μερος (αν δεν το πειραζει η θαλασσα).
Neccy

Δημοσίευσηαπό tsiouflaw » Πέμ Μαρ 09, 2017 12:59 pm

εκεί κοντά υπάρχει μια ζούγκλα :lol:
Άβαταρ μέλους
tsiouflaw

Δημοσίευσηαπό thlap » Πέμ Μαρ 09, 2017 1:01 pm

Δεν ξερω αν είναι ο ίδιος που στα έδωσε στο eBay αλλά έχει κι αυτός σπόρους

http://seedsmarket.gr
Άβαταρ μέλους
thlap

Δημοσίευσηαπό Neccy » Πέμ Μαρ 09, 2017 1:17 pm

Δεν νομιζω να ειναι ο ιδιος. Ειχα βρει και εγω ομως ενα παρομοιο site που ειχε παρομοια σπόρια, αλλα μαλλον και αυτος απο ebay τα προμηθευοταν και τα πουλαγε ακριβα.
Neccy

Δημοσίευσηαπό Vasilis Zappas » Πέμ Μαρ 09, 2017 1:27 pm

Σαν γεύση κι εμένα δεν μου άρεσε αλλά σαν ενήλικο φυτό είναι πολύ ωραίο ;)
Άβαταρ μέλους
Vasilis Zappas

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Πέμ Μαρ 09, 2017 2:38 pm

Πρώτα απ όλα δεν είναι δέντρο αλλά αναρριχητικό φυτό αν και κάκτος. Επίσης είναι αρκετά κοινό στην Ελλάδα (απλά ψάξε και εδώ στο φόρουμ με το όνομα Hylocereus undatus). Τέλος, δεν υπάρχει επικονίασης για αυτό το φυτό στην Ελλάδα οπότε θα πρέπει να το επικονιασεις μόνος σου
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό Neccy » Πέμ Μαρ 09, 2017 4:52 pm

Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο γνωστο στην Ελλαδα. Δεν πρεπει να το εχω δει ποτε μου, η απλα δεν εδωσα σημασια μεχρι τωρα. Με βαζετε τωρα σε σκεψεις να παρω τους δρομους, μπας και βρω κανενα και "δανειστω" κανα μοσχευμα :twisted:
Neccy

Δημοσίευσηαπό le.la » Παρ Μαρ 10, 2017 8:51 pm

Παρε απο καποιο φυτωριο εμβολιασμενο κακτο ασε το υποκειμενο (το οποιο ειναι ο Hylocereus undatus συνηθως, dragon fruit) να βγαλει παραφυτο και χρησιμοποιησε αυτο...απο σπορο για να παρεις φυτο και φρουτο θελει 3-4 χρονια και βαλε..... :?
Εικόνα
Ελένη
Άβαταρ μέλους
le.la

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Παρ Μαρ 10, 2017 8:54 pm

είναι και αυτό μια καλή ιδέα!
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό le.la » Παρ Μαρ 10, 2017 8:59 pm

Marios Giannakoulias έγραψε:είναι και αυτό μια καλή ιδέα!

Ετσι ειχα αποκτησει το πρωτο μου φυτο Μαριε!το μπολι μου σαπισε και μου εμεινε ο Hylocereus, εγινε μεγαλος και ωραιος, αλλα τον εχασα και αυτον απο σαπισμα τον χειμωνα....οχι τον εκλαψα κι ολας! :lol:
Ελένη
Άβαταρ μέλους
le.la

Δημοσίευσηαπό Neccy » Σάβ Μαρ 11, 2017 7:20 pm

le.la έγραψε:Παρε απο καποιο φυτωριο εμβολιασμενο κακτο ασε το υποκειμενο (το οποιο ειναι ο Hylocereus undatus συνηθως, dragon fruit) να βγαλει παραφυτο και χρησιμοποιησε αυτο...απο σπορο για να παρεις φυτο και φρουτο θελει 3-4 χρονια και βαλε..... :?
Εικόνα

Λογικα απο Δευτερα θα κανονισω με καποιον να μου δωσει ενα μοσχευμα. Αυτο οντως γινεται; θα το ζητησω ετσι ή θα παρω κατι που να του μοιαζει;
Neccy

Δημοσίευσηαπό le.la » Σάβ Μαρ 11, 2017 9:25 pm

Nαι συνηθως εχουν 3 πλευρα με μικρα αγκαθια! :D
Ελένη
Άβαταρ μέλους
le.la

Επιστροφή στο ΔΩΡΕΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης