Τώρα είναι Τρί Ιαν 16, 2018 7:06 pm

Bulbinella floribunda

Bulbinella floribunda

Δημοσίευσηαπό habenaria » Σάβ Απρ 25, 2015 9:53 pm

Θα χωρίσω το παραπάνω φυτό γιατί έχει γεμίσει τη γλάστρα ,βγαίνουν οι ρίζες έξω .Αν θέλει κάποιος ευχαρίστως να του στείλω.Είναι η πορτοκαλί .Σκληρό φυτό,ανθίζει συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
habenaria

Re: Bulbinella floribunda

Δημοσίευσηαπό vangelis » Σάβ Απρ 25, 2015 11:51 pm

Γειά σου Ζάνα, πρέπει να γνωριζόμαστε από φόρουμ κάκτων και παχύφυτων παλαιότερα ( που τώρα δεν υπάρχει ) , ίσως με θυμάσαι - Βαγγέλης εδώ :mrgreen:

είσαι σίγουρη πως είναι αυτό το είδος? γιατί όπως το περιγράφεις ( με τις ρίζες απ' έξω ) μου φέρνει στη Bulbine frutescens. Αν και ενδιαφέρομαι για την πορτοκαλί ;) έχω την κίτρινη μορφή της Bulbine frutescens αν ενδιαφέρεσαι.
Άβαταρ μέλους
vangelis

Δημοσίευσηαπό Vasilis Zappas » Κυρ Απρ 26, 2015 11:06 am

Καλημέρα,
Θα ήθελα ένα :D
Άβαταρ μέλους
Vasilis Zappas

Δημοσίευσηαπό Kostas G. » Κυρ Απρ 26, 2015 6:43 pm

Έχεις μήπως φωτογραφία του να φαίνονται φύλλα και ανθοταξία; Ψάχνω μια από τις Bulbinella με σχετικά φαρδιά φύλλα(όχι τα κλασσικά τελείως στενά, να μοιάζει οτι είναι από υγρά μέρη κάπως) και πορτοκαλοκίτρινα άνθη
''To try is to risk failure,not to try is to guarantee it''
Άβαταρ μέλους
Kostas G.

Δημοσίευσηαπό habenaria » Κυρ Απρ 26, 2015 7:02 pm

habenaria έγραψε:Θα χωρίσω το παραπάνω φυτό γιατί έχει γεμίσει τη γλάστρα ,βγαίνουν οι ρίζες έξω .Αν θέλει κάποιος ευχαρίστως να του στείλω.Είναι η πορτοκαλί .Σκληρό φυτό,ανθίζει συνέχεια.

Επίσης αν θέλει κάποιος φυτάκι έτοιμο να ανθίσει freesia laxa Joan Evan's syn(Anomatheca laxa) η λευκή με το κόκκινο σημαδάκι έχω γεμίσει.Είναι σπορόφυτο ,είχα παραγγείλει και άλλα χρώματα όμως μόνο αυτή μου φύτρωσε .
Τελευταία επεξεργασία από habenaria και Κυρ Απρ 26, 2015 7:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
habenaria

Δημοσίευσηαπό habenaria » Κυρ Απρ 26, 2015 7:27 pm

Γειά σου Βαγγέλη ,ναι γνωριζόμαστε :D .Έχεις δίκιο ναι είναι η Bulbine frutescens,τώρα βλέπω τις φωτό .Εγώόμως είχα παραγγείλει τη Bulbinella και είχα μείνει με αυτή την εντύπωση .Μου έκανε λίγο διαφορετική (μικρότερο άνθος)αλλά νόμιζα πως φταίει η φωτογραφία.Χάρηκα Βαγγέλη που ξαναβρεθήκαμε ,όχι δεν ενδιαφέρομαι για την κίτρινη .Βεβαίως Βασίλη θα σου στείλω .Κώστα ΄δεν έχω φωτό ,αλλά είναι αυτή με τα στενά φύλλα ,τα στρογγυλά ,τα άνθη της είναι πορτοκαλοκίτρινα .Στείλτε μου Δ/νσεις
Άβαταρ μέλους
habenaria

Δημοσίευσηαπό Stelios M. » Κυρ Απρ 26, 2015 8:24 pm

Μπορώ να έχω κι εγώ ένα;! :mrgreen:
Γιατί το CrossFit, είναι το άθλημα του fitness...!
http://www.crossfitchalandri.gr/
Άβαταρ μέλους
Stelios M.

Δημοσίευσηαπό mario » Δευτ Απρ 27, 2015 3:10 pm

vangelis έγραψε:Γειά σου Ζάνα, πρέπει να γνωριζόμαστε από φόρουμ κάκτων και παχύφυτων παλαιότερα ( που τώρα δεν υπάρχει ) , ίσως με θυμάσαι - Βαγγέλης εδώ :mrgreen:

είσαι σίγουρη πως είναι αυτό το είδος? γιατί όπως το περιγράφεις ( με τις ρίζες απ' έξω ) μου φέρνει στη Bulbine frutescens. Αν και ενδιαφέρομαι για την πορτοκαλί ;) έχω την κίτρινη μορφή της Bulbine frutescens αν ενδιαφέρεσαι.

Πορτοκαλί έχω εγώ αν θες....
Άβαταρ μέλους
mario

Δημοσίευσηαπό habenaria » Κυρ Μάιος 03, 2015 11:06 am

habenaria έγραψε:
habenaria έγραψε:Θα χωρίσω το παραπάνω φυτό γιατί έχει γεμίσει τη γλάστρα ,βγαίνουν οι ρίζες έξω .Αν θέλει κάποιος ευχαρίστως να του στείλω.Είναι η πορτοκαλί .Σκληρό φυτό,ανθίζει συνέχεια.

Επίσης αν θέλει κάποιος φυτάκι έτοιμο να ανθίσει freesia laxa Joan Evan's syn(Anomatheca laxa) η λευκή με το κόκκινο σημαδάκι έχω γεμίσει.Είναι σπορόφυτο ,είχα παραγγείλει και άλλα χρώματα όμως μόνο αυτή μου φύτρωσε .

Αύριο το πρωί θα τα στείλω .Συγνώμη για την καθυστέρηση ,βρήκα άνθρωπο να μου κόψει τα χορτάρια . :D :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
habenaria

Δημοσίευσηαπό habenaria » Παρ Ιουν 19, 2015 8:51 pm

Καλησπέρα σε όλους.Θέλω να ζητήσω συγνώμη στα παιδιά που θα έστελνα της Φρέζιες και την μπουλμπινέλα .Σοβαρό οικογενειακό μου θέμα με υποχρέωσε να λείψω στο εξωτερικό.Επέστρεψα σήμερα και θα τα στείλω αύριο.Έστελνα μηνύματα αλλά δεν είχα καταλάβει ότι δεν έρχονται.Τυχαία διάβασα ότι δεν μπορούσα να στείλω λόγω έλλειψης δημοσιεύσεων .Συγνώμη και πάλι :!:
Άβαταρ μέλους
habenaria

Δημοσίευσηαπό Vasilis Zappas » Παρ Ιουν 19, 2015 8:55 pm

Μην αγχώνεσαι Ζάννα, ελπίζω να ήταν περαστικό και να είναι όλα καλά με την οικογένειά σου :D
Άβαταρ μέλους
Vasilis Zappas

Επιστροφή στο ΔΩΡΕΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης