Τώρα είναι Παρ Οκτ 20, 2017 8:23 pm

Υβρίδια: Ανώνυμα ή επώνυμα;

Υβρίδια: Ανώνυμα ή επώνυμα;

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Κυρ Νοέμ 27, 2016 10:32 am

Με αφορμή την δημοσίευση του Δήμου viewtopic.php?f=32&t=16792 και την συζήτηση που ακολούθησε θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου.

Επειδή δεν είμαι και πολύ διπλωμάτης στις παρεμβάσεις μου (ο Μ.Γ. μου το έχει επισημάνει πολλάκις) θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι ο προβληματισμός μου δεν έχει να κάνει με τα πρόσωπα (Δήμο, Δημήτρη (Diven) και Αντώνη (tsiouflaw) που προσπάθησαν να προτείνουν ένα όνομα σε ένα ανώνυμο υβρίδιο. Αυτό έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν με διαφορετικά ανώνυμα υβρίδια και διαφορετικά εμπλεκόμενα πρόσωπα, άρα οι όποιες παρατηρήσεις μου δεν πρέπει να θεωρηθούν προσωπικές. :D :D

Ο προβληματισμός μου είναι αν στις ορχιδέες της εβδομάδας το Cymbidium του Δήμου πρέπει να το βάλω στα υβρίδια μη καταχωρημένα στην RHS δηλαδή σαν Cymbidium Hybrid NOID ή αν πρέπει να το βάλω στα υβρίδια καταχωρήμένα στην RHS δηλαδή σαν Cymbidium Red Beauty 'Roy'. Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να το καταχωρήσω και στην δική μας βάση http://www.greekorchidsociety.org/galle ... cymbidium/ με το ίδιο όνομα.

Μια μικρή έρευνα με τα εργαλεία που έχω στην διάθεσή μου μας δίνουν τα παρακάτω στοιχεία:
1. Το Cymbidium Red Beauty πράγματι είναι καταχωρημένο στην RHS το 1979.
2. Ο κλώνος 'Roy' δεν είναι κάποιος βραβευμένος κλώνος άρα δεν είναι ούτε επίσημος ούτε προστατευμένος. Κάποιος τον χρησιμοποίησε έτσι αυθαίρετα.
3. Το Cymbidium Red Beauty έχει χρησιμοποιηθεί σαν γονιός σε 266 υβρίδα και σαν πρόγονος (παππούς, προπάππος ...)σε 741 υβρίδια. Κατά συνέπεια η πιθανότητα το Cymbidium του Δήμου να είναι το Cymbidium Red Beauty είναι 1/741 ή 0,13%.

Το εργαλείο που μου δίνει τα στοιχεία 2 και 3 το απέκτησα πρόσφατα.

Η μέχρι τώρα πρακτική στον χειρισμό αυτων των θεμάτων ήταν η ακόλουθη: Δεχόμαστε ότι δηλώσει το μέλος που έκανε την δημοσίευση αν το όνομα είναι καταχωρημένο στην RHS χωρίς κανένα περαιτέρω ψάξιμο και το προσθέτουμε στην βάση υβριδίων.

Ο προβληματισμός μου είναι αν συνεχίζουμε αυτή την τακτική ή βάζουμε και λίγη θεωρία των πιθανοτήτων στην διαδικασία, γιατί με τα υβρίδια όλοι ξέρουμε ότι βεβαιότητα δεν υπάρχει, μόνο πιθανότητες υπάρχουν ... :D :D :D

Θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν πάνω σε αυτό το θέμα
Παντελής
"Τόσο εύλογο το Ακατανόητο" Οδυσσέας Ελύτης, Το Άξιον Εστί
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Re: Υβρίδια: Ανώνυμα ή επώνυμα;

Δημοσίευσηαπό tsiouflaw » Κυρ Νοέμ 27, 2016 1:53 pm

προσωπικά να ξεκαθαρίσω αφενός μεν πως δεν υπάρχει περίπτωση παρεξήγησης σε κάτι τέτοιο (για ποιο λόγο άλλωστε; )
κι ότι το σχόλιό μου το στο εν λόγω θέμα, ήταν απλά παρατήρηση, πως δεν εντόπισα όνομα Cymbidium Red Beauty 'Roy', απλά και μόνο Cymbidium Red Beauty, στις εγγραφές του RHS.

ως προς την ερώτηση..
δε ξέρω πώς θα μπορούσαμε να 'μαστε. .τυπικοί στις καταχωρήσεις...
δηλαδή δε ξέρω αν ένα ποσοστό εγκυρότητας, δίπλα στην ονομασία του υβριδίου, ξεκαθάριζε το τοπίο..
Άβαταρ μέλους
tsiouflaw

Δημοσίευσηαπό marathonomahos » Κυρ Νοέμ 27, 2016 2:09 pm

Η μέχρι τώρα τακτική είναι εύκολη και γρήγορη, η άλλη των πιθανοτήτων, θέλει περισσότερη δουλειά και ψάξιμο.
Η δεύτερη περίπτωση σημαίνει ταυτόχρονα και τον εμπλουτισμό της βάσης μας και καλύτερη και μεγαλύτερη πληροφόρηση.
Όμως, για τα υβρίδια, αξίζει τον κόπο;
Προσωπικά, δεν έχω ανατρέξει και πολλές φορές στην βάση μας για πληροφόρηση κάποιου υβριδίου, ενώ αντίθετα για κάποιο είδος μπαίνω πολύ συχνά για να αναζητήσω πληροφορίες.
Ἑλλήνων προμαχοῦντες Ἀθηναῖοι Μαραθῶνι, χρυσοφόρων Μήδων ἐστόρεσαν δύναμιν

www.Facebook.com/Κεραμικά Μαραθών-Marathon Ceramics
Άβαταρ μέλους
marathonomahos

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Κυρ Νοέμ 27, 2016 7:03 pm

προσωπικά δεν πιστεύω καν στην βάση των υβριδίων, αλλά πέρα από αυτό δεν μπορείς με τίποτα να είσαι σίγουρος/η για ένα υβρίδιο... ακόμα και να είναι στην RHS, είναι τόσα πολλά τα λάθη στις αναγνωρίσεις των ειδών που τα απαρτίζουν που ουσιαστικά έχει ελάχιστο νόημα.
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό tasosharalambis » Κυρ Νοέμ 27, 2016 10:47 pm

Μια χαρά νομίζω βαδίζαμε μέχρι τώρα, πρός τι η αλλαγή.
Εντάξει η εγκυρότητα σε μια αναγνώριση είναι το παν, αλλά πόσο μπορείς
να είσαι σίγουρος γιαυτή, όταν το τελικό αποτέλεσμα της δεν είναι αναμφισβήτητο. :D
Άβαταρ μέλους
tasosharalambis

Δημοσίευσηαπό Diven » Κυρ Νοέμ 27, 2016 11:35 pm

Γενικά δεν τα έχω καλά με τα ονόματα, Ειδικά στα υβρίδια που κυρίως με βοηθούν να ξεχωρίζω λίγο τα φυτά και για να ξέρω περίπου τι είναι :roll: ...

Όσον αφορά το ερώτημά σου Παντελή προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα (και σίγουρα δεν παρεξηγούμαι :D ) όπως και να αντιμετωπιστεί ένα υβρίδιο σε σχέση με τη βάση. Απλά, όπως αναφέρθηκε και εφόσον καμία βάση υβριδίων δεν είναι αξιόπιστη, νομίζω ότι ο εύκολος τρόπος είναι πιο βολικός παρ΄όλο που με λίγη θεωρία των πιθανοτήτων η βάση των υβριδίων μας θα ήταν κάπως πιο ξεκάθαρη ...
Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
Diven

Δημοσίευσηαπό Vasilis Zappas » Δευτ Νοέμ 28, 2016 10:10 am

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να πω επί του θέματος....
Έτσι κι αλλιώς η υπόθεση υβρίδια είναι μεγάλο μπέρδεμα από μόνη της απότε ας μην το δυσκολεύουμε περαιτέρω... :|
Άβαταρ μέλους
Vasilis Zappas

Επιστροφή στο ΟΡΧΙΔΕΕΣ: ΛΕΞΙΚΟ ΟΡΩΝ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης