Τώρα είναι Πέμ Δεκ 14, 2017 6:15 am

Αναγνώριση

Αναγνώριση

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Μάιος 06, 2017 3:43 pm

Χθες σε ένα πάρκινγκ δυτικά της Θεσσαλονίκης υπήρχαν περίπου 30 δέντρα ,τα οποία αφενός μεν ήταν καταπράσινα (τα μόνα μου φαίνεται που επέζησαν του χειμώνα)και αφ'ετέρου ήταν φορτωμένα με τσαμπιά από άνθη.Το θέαμα ήταν υπέροχο αλλά και το άρωμα που κατέκλυζε την περιοχή μεθυστικό ,υπέροχο,πασχαλιά ,λεβάντα και λεμόνι ανακατεμένα σε τέλεια ισορροπία.Έκοψα ένα μπουκετάκι και όλο το σπίτι πλημμύρισε άνοιξη και φρεσκάδα.Μπορεί κάποιος να μου πει πως λέγεται το δέντρο?Κι αυτό με ενθουσίασε όπως και η Catalpa.
http://i.imgur.com/oSDAMxB.jpg
Είδα όλα τα έργα που έγιναν κάτω από τον ήλιο, και ορίστε! τα πάντα ήταν ματαιότητα και κυνήγι του ανέμου.
Άβαταρ μέλους
μπια

Re: Αναγνώριση

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Μάιος 06, 2017 3:45 pm

Έχω κάποιο πρόβλημα με το Postimage και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο.
Είδα όλα τα έργα που έγιναν κάτω από τον ήλιο, και ορίστε! τα πάντα ήταν ματαιότητα και κυνήγι του ανέμου.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Μάιος 06, 2017 3:48 pm

Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Σάβ Μάιος 06, 2017 4:27 pm

Melia azedarach
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Μάιος 06, 2017 4:35 pm

Eυχαριστώ Μάριε,πρώτη φορά το βλέπω και ενθουσιάστηκα .Αυτό είναι το δέντρο που που με το ξύλο του κάνουν έπιπλα και το λένε μέλιο?Ένα υπέροχο ξύλο με πολύ ιδιαίτερα νερά τα οποία δεν καλύπτονται από το χρώμα και δημιουργούν υπέροχες γραμμές.Εκτός κι αν υπάρχουν πολλές ποικιλίες,το μόνο σίγουρο.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Σάβ Μάιος 06, 2017 5:12 pm

Ρωτάς τον λάθος άνθρωπο Μπία... Από ονόματα φυτών να σου πω, από μαραγκός τα βασικά μόνο πχ το ότι​ σαν μαραγκός δουλεύεις με ξύλα. Μπορεί και βίδες...
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Μάιος 06, 2017 5:18 pm

:lol: :lol: :lol: νομίζω χρειάζεται και πριόνι και σέγα και καρφιά και και και.μικρός είσαι ,θα μάθεις :lol:
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό Efthimis98 » Σάβ Μάιος 06, 2017 6:58 pm

Όντως Μπία μυρίζει πολύ όμορφα. Βγάζει εκείνα τα κίτρινα τσαμπιά για σπόρια με τα οποίο τρέφονται και οι άγριοι παπαγάλοι Ringneck στη φύση νομίζω, άρα και στην Ελλάδα. Μάλιστα έχουν και αντιοξειδωτικές ουσίες από όσο θυμάμαι. Είναι δηλητηριώδεις για τους ανθρώπους, όχι όμως για τα πουλιά.

Και από όσο διάβασα πρέπει να ισχύει και αυτό για το ξύλο, καθότι το ίδιο άσχετος με τον Μάριο. :roll: :lol:
Άβαταρ μέλους
Efthimis98

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Μάιος 06, 2017 7:07 pm

Ναι Ευθυμάκο ,μάζεψα σπόρους και θα φυτέψω μερικούς τώρα και τους υπόλοιπους τον Μάρτιο.Εκεί στους Αμπελόκηπους ,στην πλατεία Επταλόφου τα είδα στο Δημοτικό πάρκινγκ.Δεν ξέρω καθόλου αυτή την περιοχή μα νομίζω πως έτσι λέγεται η πλατεία.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Μάιος 06, 2017 7:14 pm

Τελικά από το δέντρο Fraxinus sp παίρνουμε το ξύλο μέλιο.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό Efthimis98 » Σάβ Μάιος 06, 2017 9:31 pm

Κατάλαβα που λες, δίπλα είναι και το Δημοτικό Στάδιο Αμπελοκήπων. Δέκα λεπτά με το αμάξι είναι από το σπίτι μου, χαχα. Νομίζω έχει και την ανθοέκθεση Αμπελοκήπων εκεί τώρα μέχρι αύριο.

Που θα τις φυτέψεις βρε αυτές, γίνονται δέντρα και όταν πέφτουν οι καρποί γίνεται από κάτω... χάλια. Είχα φυτέψει και εγώ σε μία γλάστρα. Βγήκαν τρεις και μεγαλώνουν με πολύ γρήγορους ρυθμούς, αν και τα είχα παρατημένα.
Άβαταρ μέλους
Efthimis98

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Μάιος 06, 2017 9:44 pm

Στο εξοχικό θα τις φυτέψω,στον κήπο,είναι μεγάλος και έχω πολλά δέντρα,15 τον αριθμό.Κάπου θα βάλω κι αυτό.Μου άρεσε γιατί δεν έπαθε τίποτα με τα κρύα.Δεν πειράζει αν πέφτουν οι καρποί,θα κάνουν παρέα με τις ελιές ,τα σύκα,τα μούσμουλα ,τα φύλλα της φλαμουριάς κλπ ;)
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό Efthimis98 » Σάβ Μάιος 06, 2017 9:56 pm

Α, αν σου πω ότι μόλις τώρα είδα εξαρχής το θέμα με τον κήπο σου; Όλο. Πραγματικά εκπληκτικές εικόνες. Οι φρέζιες και όλες οι δικές μου έλιωσαν, οπότε μην στεναχωριέσαι. Και οι μολόχες σου μου άρεσαν πάρα πολύ, ειδικά η διπλή κοραλί. Θυμάμαι μία χρονιά που είχα κόκκινη διπλή, λευκή διπλή, φουξ διπλή και κοραλί μονή... στις αρχές νομίζω που είχε ξεσπάσει η επιδημία με την πεταλουδίτσα :evil:. Έχασα την λευκή που ήταν και η αγαπημένη μου. Πικρές ιστορίες.

Οπότε καλή τύχη. Να τα βάλεις άκρη άκρη, μη σου εκτός της περίφραξης. Να τα καμαρώνεις από μακρυά. :lol:
Άβαταρ μέλους
Efthimis98

Δημοσίευσηαπό Stelios M. » Τετ Αύγ 23, 2017 3:33 pm

Επίσης, περιέχει την ουσία Azadirachtin, η οποία παρουσιάζει εντομοκτόνο δράση! Σύνθεση της ένωσης αυτής
εργαστηριακά πλέον έγινε πριν περίπου 10 χρόνια και χρησιμοποιείται ως εντομοκτόνο. ;)
Γιατί το CrossFit, είναι το άθλημα του fitness...!
http://www.crossfitchalandri.gr/
Άβαταρ μέλους
Stelios M.

Δημοσίευσηαπό μπια » Τετ Αύγ 23, 2017 5:36 pm

Θα γλυτωσουμε κι από τα κουνούπια
Άβαταρ μέλους
μπια

Επιστροφή στο ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης