Τώρα είναι Τρί Νοέμ 21, 2017 11:58 am

Απορία: επιβίωση ορχιδέας σε φυσικό περιβάλλον

Απορία: επιβίωση ορχιδέας σε φυσικό περιβάλλον

Δημοσίευσηαπό isobitis » Τρί Νοέμ 14, 2017 9:46 pm

Ο τίτλος του θέματος δεν είναι και τόσο πολύ κατατοπιστικός.. Θα ήταν δυνατόν να εισάγουμε σε φυσικό περιβάλλον (με όσο καλύτερες συνθήκες διαβίωσης γίνεται), ενα είδος αγορασμένο, η γεννημένο και μεγαλωμένο στο κλίμα της Ελλάδας; Η αντίστοιχα, πως θα μπορούσε κάποιος να πάρει "κλωνο" απο κάποια ντόπια άγρια ορχιδέα, να την αναπαράγει σε ελεγχόμενο περιβάλλον και να επανεισάγει τα νέα φυτά στο φυσικό τους περιβάλλον;
isobitis

Re: Απορία: επιβίωση ορχιδέας σε φυσικό περιβάλλον

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Τρί Νοέμ 14, 2017 10:00 pm

η ''επανα-εισαγωγή'' φυτών στο φυσικό περιβάλλον (και γενικά οργανισμών) είναι πάντα ένα αρκετά πολύπλοκο θέμα.
Αλλά υπάρχουν διάφορα είδη ορχιδέας στην Ελλάδα (έχουμε και ειδική βάση με τις ελληνικές ορχιδέες εδώ http://www.greekorchidsociety.org/greekorchids, αλλά υπάρχουν και άλλα site) και τα περισσότερα είδη πολλαπλασιάζονται σχετικά εύκολα από σπόρο τεχνητά (πάντα στις ορχιδέες με ειδική διαδικασία), και υπάρχουν αρκετά είδη σε διάφορα φυτώρια του εξωτερικού.
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Τετ Νοέμ 15, 2017 12:12 am

isobitis έγραψε: Η αντίστοιχα, πως θα μπορούσε κάποιος να πάρει "κλωνο" απο κάποια ντόπια άγρια ορχιδέα, να την αναπαράγει σε ελεγχόμενο περιβάλλον και να επανεισάγει τα νέα φυτά στο φυσικό τους περιβάλλον;

Και εγώ έχω μια απορία.
Γιατί να κάνει κάποιος αυτή την δύσκολη και "τεχνιτή" διαδικασία που περιγράφεις όταν αυτή γίνεται από μόνη της και τελείως φυσικά;
Παντελής
"Τόσο εύλογο το Ακατανόητο" Οδυσσέας Ελύτης, Το Άξιον Εστί
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Δημοσίευσηαπό savvas » Τετ Νοέμ 15, 2017 1:55 am

Είναι όντως αρκετά πολύπλοκο θέμα,γιατί δεν μπορείς να γνωρίζεις τις δυνατότητες επιβίωσης του κάθε ατόμου στις φυσικές συνθήκες(διαφορετικοί μικροργανισμοί,θερμοκρασιακά εύρη κτλ κτλ).
Συνήθως,τα φυτά από καλλιέργεια και γενικότερα αρκετοί οργανισμοί,χάνουν με τις γενιές τους μηχανισμούς επιβίωσης που είχαν στην φύση,για να μην αναφέρουμε πως ακόμα και στην φύση οι μηχανισμοί είναι διαφορετικοί από μικρόκλιμα σε μικρόκλιμα,οπότε έχουν τεράστιες πιθανότητες θνησιμότητας.
Αν πάρουμε και τις ελληνικές ορχιδέες,αυτές που γεννήθηκαν in vitro και έμαθαν όλη τους την ζωή σε καθαρά τυρφοχώματα,με την καμία δεν επιβιώνουν στην φύση,που γίνεται χαμός από ένα σορό μύκητες και βακτήρια.Ακόμα και ο άνθρωπος,αν ζει σε αποστειρωμένο περιβάλλον όλη του την ζωή,αν εκτεθεί και σε απλό ιό της γρίπης κινδυνεύει σοβαρά.
Είσαι νέος και σου αρέσει πολύ η φύση...Εικόνα..τότε έχεις μπλέξει άσχημα!!!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
savvas

Δημοσίευσηαπό isobitis » Τετ Νοέμ 15, 2017 11:10 am

Παντελής έγραψε:
isobitis έγραψε: Η αντίστοιχα, πως θα μπορούσε κάποιος να πάρει "κλωνο" απο κάποια ντόπια άγρια ορχιδέα, να την αναπαράγει σε ελεγχόμενο περιβάλλον και να επανεισάγει τα νέα φυτά στο φυσικό τους περιβάλλον;

Και εγώ έχω μια απορία.
Γιατί να κάνει κάποιος αυτή την δύσκολη και "τεχνιτή" διαδικασία που περιγράφεις όταν αυτή γίνεται από μόνη της και τελείως φυσικά;

Προκειμένου να εισαχθούν φυτά σε μέρη που προϋπήρχαν, αλλά ξεριζώθηκαν, ή για να αυξήσεις τη βιοποικιλότητα μιας περιοχής.
Είναι όμορφο να έχεις τα φυτά ανθισμένα σε γλάστρες, αλλά ακόμα πιο όμορφο να το βλέπεις ανθισμένο σε φυσικό περιβάλλον! Και στο κάτω κάτω, όπως άλλοι πάνε και ξεριζώνουν τα φυτά, εμείς θα πρέπει να τα ξαναριζώνουμε! :)
isobitis

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Τετ Νοέμ 15, 2017 11:29 am

Η άποψη σου είναι λίγο θρησκευτική και βλέπει το φυσικό περιβάλλον σαν κάτι αναλιωτο στους αιώνες, αλλά τα πράγματα και οι πληθυσμοί αλλάζουν και εξελίσσονται και πάνε αλλού. Και ξαναγυρνάνε μερικές φορές. Αν κάτι δεν φυτρώνει κάπου συχνότατα είναι διότι δεν πρέπει να φυτρώνει πλέον

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό isobitis » Τετ Νοέμ 15, 2017 12:26 pm

Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό.. Το περιβάλλον προφανώς και αλλάζει συνεχώς και μόνιμα! Είναι ομως σα να μου λες, πως ο λύκος και η αρκούδα για παράδειγμα, στην Ελλάδα δεν πρέπει να υπάρχουν πλέον γιατί δεν είναι αρκετά ισχυρό το δέρμα τους ώστε να μην το διαπερνά το βλήμα της καραμπίνας.. Ο συλλογισμός μου είναι, οτι καλό το φυτό in vitro, αλλά αν δεν φροντίσουμε και για το in vivo δεν θα έχουμε σε μερικές δεκαετίες παρά μόνο φωτογραφίες για ορισμένα είδη! Δε χρειάζεται να φτάσει κατι να χαρακτηριστεί υπο εξαφάνιση προκειμένου να το προστατεύσουμε.. Και αυτό το λεω με βάση το ότι δεν υπάρχει κατάλληλη νομοθεσία, οχι μόνο για ορχιδέες, για την προστασία της άγριας χλωρίδας, και ο καθένας μπορεί να πάει να σηκώσει τη μισή βουνοπλαγιά, χωρίς να αφήσει κάτι πίσω για τη συνέχιση των ειδών που παίρνει.
isobitis

Δημοσίευσηαπό christoskes » Τετ Νοέμ 15, 2017 1:09 pm

Είναι πολύπλοκο το θέμα, για την ακρίβεια ανοίγεις πολλά θέματα ταυτόχρονα. Νόμοι και νομοθεσίες υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται. Για παράδειγμα δεν μπορείς να λες ότι προστατεύεις την χλωρίδα και την πανίδα μιας περιοχής όταν επιτρέπεις κυνήγι και ανοικοδόμηση, όταν επιτρέπεις ρίψη χημικών απορριμμάτων σε λίμνες και ποτάμια, όταν σε περιοχές χαρακτηρισμένες ως εθνικοί δρυμοί επιτρέπεις τον κάθε τυχάρπαστο να αφαιρεί και να καταστρέφει ότι θέλει... και πάει λέγοντας. Ήμουν στα Μετέωρα πριν 6 χρόνια και έπεσα επάνω σε μια μαντάμ η οποία χωρίς ίχνος ντροπής άρχισε να ξεριζώνει άγρια κυκλάμινα για να τα βάλει σε γλάστρες στο μπαλκόνι της. Της έδωσα μια ωραιότατη σφαλιάρα (και δεν το μετανιώνω)και η μαντάμ φώναξε αστυνομία. Τους είπα τι έγινε και απλά της έκαναν μια σύσταση και έφυγε. Όταν δεν υπάρχει ο φόβος του βαρύτατου προστίμου ή ακόμη και η φυλάκιση τι μπορείς να κάνεις; Η κατάρα του νεοέλληνα... πάντα θα θεωρεί τσιφλίκι του ότι δεν του ανήκει.
Τελευταία επεξεργασία από christoskes και Τετ Νοέμ 15, 2017 5:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
christoskes

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Τετ Νοέμ 15, 2017 4:39 pm

Συμφωνώ με τον Χρήστο. Στη Ροδόπη συγκεκριμένα, αν δεν αφήσουν τα βόδια μέσα, λέγεται πως θα μπεις φωτιά στο δάσος....

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό takaros » Τετ Νοέμ 15, 2017 11:42 pm

Στην Ροδόπη και να θέλουν φωτιά δεν μπαίνει, έχει τρομερή υγρασία το μέρος ειδικά το βράδυ(που μπαίνουν οι περισσότερες τέτοιες φωτιές) και πολύ δύσκολα μια φωτιά θα επεκταθεί.. Να τονίσω πως οι περισσότερες περιοχές τις Ροδόπης έκτος από το δάσος του Φρακτού και μερικές άλλες περιοχές που μου διαφεύγουν επιτρέπετε η υλοτομία και γίνεται με πρόγραμμα από το δασαρχείο και υπάρχει πολύ κόσμος που "τρώει ψωμί" από αυτό και δεν νομίζω να το επιτρέψουν κάτι τέτοιο να γίνει. Όσο αναφορά επανένταξη οργανισμών στο περιβάλλον σαν πολιτεία αλλά και σαν άνθρωποι πρέπει να είμαστε αυστηροί και να γίνονται όλα κάτω από την επίβλεψη ανθρώπων με γνώση και με μεγάλη προσοχή. Πέρα από κάποιες εμπλουτίσεις πληθυσμών, είτε ζωικών είτε φυτικών, στην Ελλάδα ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να επανεντάξουμε κάποιο είδος σε κάποια περιοχή λόγο εξαφάνισης. Όπως και να έχει όμως οι σχέσεις που υπάρχουν στην φύση είναι ακόμα πολύπλοκες και δεν μπορούμε να προβλέψουμε τα πάντα. Ένα είναι σίγουρο όμως, οι περιοχές με φυσικό πλούτο στην Ελλάδα αυτό που χρειάζονται είναι σεβασμός και όχι εκμετάλλευση από τυχάρπαστους.
takaros

Δημοσίευσηαπό rajaram » Πέμ Νοέμ 16, 2017 8:13 pm

Και ακόμη μια φορά μιλάτε με δεδομένα Ελλάδας... ή μάλλον ελληνικής νομοθεσίας και κυβέρνησης.. να μη πω για το λαό μας .. Άλλα αντί άλλων..
Beauty is in the eye of the beholder.
Sometimes, when you're in an dark place you think you've been buried but, actually you've been planted.

Κώστας
Άβαταρ μέλους
rajaram

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Δευτ Νοέμ 20, 2017 10:51 pm

christoskes έγραψε:Είναι πολύπλοκο το θέμα, για την ακρίβεια ανοίγεις πολλά θέματα ταυτόχρονα. Νόμοι και νομοθεσίες υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται. Για παράδειγμα δεν μπορείς να λες ότι προστατεύεις την χλωρίδα και την πανίδα μιας περιοχής όταν επιτρέπεις κυνήγι και ανοικοδόμηση, όταν επιτρέπεις ρίψη χημικών απορριμμάτων σε λίμνες και ποτάμια, όταν σε περιοχές χαρακτηρισμένες ως εθνικοί δρυμοί επιτρέπεις τον κάθε τυχάρπαστο να αφαιρεί και να καταστρέφει ότι θέλει... και πάει λέγοντας. Ήμουν στα Μετέωρα πριν 6 χρόνια και έπεσα επάνω σε μια μαντάμ η οποία χωρίς ίχνος ντροπής άρχισε να ξεριζώνει άγρια κυκλάμινα για να τα βάλει σε γλάστρες στο μπαλκόνι της. Της έδωσα μια ωραιότατη σφαλιάρα (και δεν το μετανιώνω)και η μαντάμ φώναξε αστυνομία. Τους είπα τι έγινε και απλά της έκαναν μια σύσταση και έφυγε. Όταν δεν υπάρχει ο φόβος του βαρύτατου προστίμου ή ακόμη και η φυλάκιση τι μπορείς να κάνεις; Η κατάρα του νεοέλληνα... πάντα θα θεωρεί τσιφλίκι του ότι δεν του ανήκει.

Χρήστο γιατί να φάει 'σφαλιάρα' η μαντάμ που σήκωνε τα κυκλάμινα όταν το ίδιο το Ελληνικό Κράτος δεν σέβεται τη χλωρίδα και την πανίδα του? Εχω άπειρα παραδείγματα επ΄αυτού. Σχετικά με άγριες ορχιδέες θα αναφέρω πολύ συγκεκριμένα ότι το 2010 έκαναν στον Υμηττό πυροζώνη ασφαλείας ακριβώς στο σημείο που φύτρωναν τουλάχιστον 4 είδη ορχιδέας (το ξέρω με βεβαιότητα γιατί ο Γιώργος τις είχε εντοπίσει και τις φωτογράφιζε κάθε χρόνο). Πάνε αυτές - δεν ξαναβγήκαν. Το ίδιο έκαναν και στο δάσος της Καλόγριας / Στροφυλιάς - πάνε και εκείνες. Τουλάχιστον αν τις είχε σηκώσει κανένας χριστιανός πριν πάει ο εκσκαφέας και τις καταστρέψει για πάντα θα είχαν σωθεί σε κάποια προσωπική συλλογή. Δεν είμαι υπέρ της καταστροφής της φύσης προς χάριν προσωπικών συλλογών - το αντίθετο μάλιστα. Αλλά με αυτά που βλέπω στην Ελλάδα ειδικά για τη χώρα μας κάνω μιά εξαίρεση.

Εχω και μιά απορία που σχετίζεται με το θέμα: Προ διετίας αγόρασα μία Dactyloriza tuberculata και μία Ophrys italica από ένα φυτώριο εδώ κοντά μου (Laneside Hardy Orchids). Aπότι μου είπε ο φυτωριούχος οι ορχιδέες έρχονται από Ιταλία όπου ο άνθρωπος εκεί τις μεγαλώνει από σπόρους που έχει μαζέψει από άγριες. Με προειδοποίησε όμως να τις βάλω κάτω από σκέπαστρο γιατί αν πέσει νερό στην κορυφή τους θα σαπίσουν. Για να πώ την αλήθεια αυτό με ξένισε αλλά το έκανα μερικώς. Δλδ σκέπαστρο δεν είχα αλλά τις έβαλα κάτω από ένα τραπεζάκι κήπου. Μην τα πολυλογώ κάποια στιγμή που τις είχα βγάλει έπιασε βροχή και παρότι τις ξανάβαλα στη θέση τους σάπισαν. Πάνε τα φυτά (και μαζί τους και όποια διάθεση είχα να ασχοληθώ με ορχιδέες εξωτερικού χώρου). Ξέρει κανείς γιατί αυτές σάπισαν ενώ οι παρόμοιες άγριες τρώνε τη βροχή της αρκούδας και δεν παθαίνουν τίποτε?
The experts say orchids are epiphytes or lithophytes but they are parasites.
They suck all the money out of your wallet.

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό christoskes » Δευτ Νοέμ 20, 2017 11:44 pm

VanillaPhal έγραψε:
christoskes έγραψε:Είναι πολύπλοκο το θέμα, για την ακρίβεια ανοίγεις πολλά θέματα ταυτόχρονα. Νόμοι και νομοθεσίες υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται. Για παράδειγμα δεν μπορείς να λες ότι προστατεύεις την χλωρίδα και την πανίδα μιας περιοχής όταν επιτρέπεις κυνήγι και ανοικοδόμηση, όταν επιτρέπεις ρίψη χημικών απορριμμάτων σε λίμνες και ποτάμια, όταν σε περιοχές χαρακτηρισμένες ως εθνικοί δρυμοί επιτρέπεις τον κάθε τυχάρπαστο να αφαιρεί και να καταστρέφει ότι θέλει... και πάει λέγοντας. Ήμουν στα Μετέωρα πριν 6 χρόνια και έπεσα επάνω σε μια μαντάμ η οποία χωρίς ίχνος ντροπής άρχισε να ξεριζώνει άγρια κυκλάμινα για να τα βάλει σε γλάστρες στο μπαλκόνι της. Της έδωσα μια ωραιότατη σφαλιάρα (και δεν το μετανιώνω)και η μαντάμ φώναξε αστυνομία. Τους είπα τι έγινε και απλά της έκαναν μια σύσταση και έφυγε. Όταν δεν υπάρχει ο φόβος του βαρύτατου προστίμου ή ακόμη και η φυλάκιση τι μπορείς να κάνεις; Η κατάρα του νεοέλληνα... πάντα θα θεωρεί τσιφλίκι του ότι δεν του ανήκει.

Χρήστο γιατί να φάει 'σφαλιάρα' η μαντάμ που σήκωνε τα κυκλάμινα όταν το ίδιο το Ελληνικό Κράτος δεν σέβεται τη χλωρίδα και την πανίδα του? Εχω άπειρα παραδείγματα επ΄αυτού. Σχετικά με άγριες ορχιδέες θα αναφέρω πολύ συγκεκριμένα ότι το 2010 έκαναν στον Υμηττό πυροζώνη ασφαλείας ακριβώς στο σημείο που φύτρωναν τουλάχιστον 4 είδη ορχιδέας (το ξέρω με βεβαιότητα γιατί ο Γιώργος τις είχε εντοπίσει και τις φωτογράφιζε κάθε χρόνο). Πάνε αυτές - δεν ξαναβγήκαν. Το ίδιο έκαναν και στο δάσος της Καλόγριας / Στροφυλιάς - πάνε και εκείνες. Τουλάχιστον αν τις είχε σηκώσει κανένας χριστιανός πριν πάει ο εκσκαφέας και τις καταστρέψει για πάντα θα είχαν σωθεί σε κάποια προσωπική συλλογή. Δεν είμαι υπέρ της καταστροφής της φύσης προς χάριν προσωπικών συλλογών - το αντίθετο μάλιστα. Αλλά με αυτά που βλέπω στην Ελλάδα ειδικά για τη χώρα μας κάνω μιά εξαίρεση.

Εχω και μιά απορία που σχετίζεται με το θέμα: Προ διετίας αγόρασα μία Dactyloriza tuberculata και μία Ophrys italica από ένα φυτώριο εδώ κοντά μου (Laneside Hardy Orchids). Aπότι μου είπε ο φυτωριούχος οι ορχιδέες έρχονται από Ιταλία όπου ο άνθρωπος εκεί τις μεγαλώνει από σπόρους που έχει μαζέψει από άγριες. Με προειδοποίησε όμως να τις βάλω κάτω από σκέπαστρο γιατί αν πέσει νερό στην κορυφή τους θα σαπίσουν. Για να πώ την αλήθεια αυτό με ξένισε αλλά το έκανα μερικώς. Δλδ σκέπαστρο δεν είχα αλλά τις έβαλα κάτω από ένα τραπεζάκι κήπου. Μην τα πολυλογώ κάποια στιγμή που τις είχα βγάλει έπιασε βροχή και παρότι τις ξανάβαλα στη θέση τους σάπισαν. Πάνε τα φυτά (και μαζί τους και όποια διάθεση είχα να ασχοληθώ με ορχιδέες εξωτερικού χώρου). Ξέρει κανείς γιατί αυτές σάπισαν ενώ οι παρόμοιες άγριες τρώνε τη βροχή της αρκούδας και δεν παθαίνουν τίποτε?

Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι η διαφωνία. Το ίδιο πράγμα λέμε.
Άβαταρ μέλους
christoskes

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Τρί Νοέμ 21, 2017 12:30 am

Δεν είπα ότι διαφωνώ - απλά αναρωτήθηκα, υπό τις συνθήκες, τι νόημα είχε η σφαλιάρα.

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό christoskes » Τρί Νοέμ 21, 2017 12:45 am

VanillaPhal έγραψε:Δεν κατάλαβα τι νόημα είχε η σφαλιάρα.

Ακριβώς το ίδιο νόημα με την πράξη της. Έπρεπε να έβλεπες με τι μανία ξερίζωνε τα φυτά. Απλά τραβούσε με τα χέρια της και ότι δεν της έκανε το πετούσε. Σχεδόν 6 άνθρωποι την πλησίασαν και της έλεγαν να σταματήσει και όλους τους έβριζε. Τυχερή ήταν με την σφαλιάρα, έφαγε μόνο μία... Αν ήταν άντρας ίσως να ήταν χειρότερα. Θα πρέπει να βρω την φωτογραφία στον εξωτερικό σκληρό και θα δεις γιατί όμορφο μέρος πρόκειται.
Άβαταρ μέλους
christoskes

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Τρί Νοέμ 21, 2017 1:11 am

Α ...

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Επιστροφή στο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ (ΣΧΕΤΙΚΟ) ΘΕΜΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης