Τώρα είναι Πέμ Δεκ 14, 2017 6:12 am

Phalaenopsis

Re: Phalaenopsis

Δημοσίευσηαπό mario » Δευτ Δεκ 01, 2014 7:49 pm

Εννοώ έτοιμα λιπάσματα σε μορφή σκόνης που διαλύονται σε νερο και στα οποία υπάρχουν πάνω στην συσκευασία τους 3 αριθμαπό που προσδιορίζουν την αναλογικοτητα τους στα 3 βασικά στοιχεία λίπανσης των φυτών, άζωτο-φωσφορο-κάλιο.
Το βασικότερο (κατ'εμε) λίπασμα είναι το 20-20-20 δλδ ένα ισσοροπημενο λιπασμα.

Τα βιολογικά λιπάσματα δεν είναι τόσο αποτελεσματικα για τις ορχιδέες γιατί συνήθως λειπουν εκείνα τα βασικά βακτήρια απο το υπόστρωμα τους για να μπορούν να τα διασπασουν.
Άβαταρ μέλους
mario

Δημοσίευσηαπό alkistis83 » Τετ Σεπ 28, 2016 6:46 am

Καλημερα σε ολους!
Διαβαζω οτι ο Οκτωβριος ειναι ο μηνας που οι phal. βγαζουν τα ανφοθορα τους...Εμενα η δικια μου τα εχασε νομιζω τον Ιουλιο και τωρα βγαζει δυο φυλλαρακια!!Ειναι φυσιολογικο?
και μια αλλη ερωτηση..Δεν την εχω λιπανει ποτε και σκεφτομαι να την δυναμωσω λιγο γιατι την ανοιξη μου εδωσε πολλα μπουμπουκια τα οποια ομως δεν μπορεσε να ανοιξει.Τουλαχιστον ολα..Σκεφτομαι τον Οκτωβριο να βαλω λιπασμα 20-20-20 και τον αλλο μηνα...θα σας ξαναρωτησω..!Την ποτισα χτες και λεω σημερα το απογευματακι να την λιπανω..(δεν εχω και πολυ χρονο στη διαθεση μου).Υπαρχει προβλημα αν την ποτισα χτες και την λιπανω σημερα?
Σας ευχαριστω πολυ!!
alkistis83

Δημοσίευσηαπό μπια » Τετ Σεπ 28, 2016 5:54 pm

Αν απάνθισε τον Ιούλιο,λίγο δύσκολο να κάνει τώρα νέα ανθοφόρα.Αυτή την εποχή λιπαίνουμε με φωσφορούχο λίπασμα,εσύ βάλε αυτό που λες.Αν οι ρίζες είναι πράσινες ρίξε λίγο νεράκι πρώτα και μετά ρίξε και το λίπασμα αραιωμένο με νερό.
Είδα όλα τα έργα που έγιναν κάτω από τον ήλιο, και ορίστε! τα πάντα ήταν ματαιότητα και κυνήγι του ανέμου.
Άβαταρ μέλους
μπια

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Οκτώβριος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης