Τώρα είναι Πέμ Δεκ 14, 2017 3:12 pm

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2017

Re: ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2017

Δημοσίευσηαπό xristina » Δευτ Νοέμ 27, 2017 6:23 pm

Δλδ όποιος δεν μπορεί να ειναι στα ζωντανά <σεμινάρια> χάνει τα σεμινάρια?
Αρα θα γίνονται μονο γι αυτούς που μπορούν!!!!
Μάλιστα.!!!!!!
Τι να πω????
Άβαταρ μέλους
xristina

Δημοσίευσηαπό Vasilis Zappas » Δευτ Νοέμ 27, 2017 6:31 pm

Καλησπέρα σας,
Στο Facebook ανέβηκαν τα video την ίδια στιγμή που ανέβηκαν και στο Youtube. Έτσι όταν διαγράφτηκαν από το Youtube, διαγράφτηκαν και από το Facebook.
Προσωπικά ζητώ συγγνώμη από τα μέλη της ΕΕΦΟ για την αναστάτωση αλλά δεν ήμουν ενήμερος για την απόφαση που είχε παρθεί, καθώς και από τους ομιλητές που προχώρησα στην ενέργεια αυτή χωρίς την συγκατάθεσή τους.
Επίσης δεν γνωρίζω αν θα δοθεί η δυνατότητα να παρακολουθηθούν τα video στο μέλλον μέσω του καναλιού μας στο Youtube ή στη σελίδα μας στο Facebook (που προσωπικά το αποκλείω) ή από κάπου αλλού.
Άβαταρ μέλους
Vasilis Zappas

Δημοσίευσηαπό μπια » Δευτ Νοέμ 27, 2017 6:51 pm

Είχα διαβάσει και γι'αυτό αναρωτιόμουν τι ισχύει τελικά.

Re: ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2017
Δημοσίευσηαπό Παντελής » Τετ Νοέμ 22, 2017 4:07 am

kanenas έγραψε:
thlap έγραψε:
Παιδιά οι βιντεοσκοπησεις με τις παρουσιασεις υπάρχουν. Τώρα πως αναρτώνται στο φόρουμ δεν το ξέρω εγώ. Είναι δουλειά των ειδικών του φορουμ

Ποιοι είναι οι ειδικοί στο φόρουμ; Μήπως μπορούν να ανέβουν στο youtube ή στο facebook και απλά να δημοσιευτεί ο σύνδεσμος στο φόρουμ;

Άρη ο Θωμάς απάντησε διπλωματικότατα χωρίς να με κατονομάσει.
Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.
Ο Θωμάς ετοίμασε το βίντεο το ίδιο βράδυ μετά από την εκδήλωση. Βρίσκεται σε μέσο άμεσα προσβάσιμο με έναν απλό σύνδεσμο.
Εγώ του ζήτησα να μην δημοσιοποιήσει τον σύνδεσμο και τον ευχαριστώ που εκπλήρωσε την επιθυμία μου.
Θα σου εξηγήσω τον λόγο που δεν θέλησα να είναι άμεσα προσβάσιμο το βίντεο όπως τον εξήγησα και στον Θωμά.
Η τεχνολογία που ο Θωμάς μας διαθέτει επιτρέπει είτε μαγνητοσκόπηση και προβολή του βίντεο, είτε ζωντανή σύνδεση και μαγνητοσκόπηση της ζωντανής σύνδεσης. Επέλεξα την ζωντανή σύνδεση.

Ο τίτλος της ενότητας στο φόρουμ είναι "Μηνιαίες διαδυκτιακές συναντήσεις". Το σκεπτικό μου είναι να καθιερώσουμε αυτή την εκδήλωση σαν μια ζωντανή εκδήλωση της ΕΕΦΟ. Η τεχνολογία επιτρέπει σε μέλη από διαφορετικούς τόπους να συναντώνται σε συγκεκριμένο χρόνο ο οποίος είναι δεδομένος και γνωστός σε όλους τους έχοντες διάθεση να συμμετέχουν. Την τρίτη Κυριακή του κάθε μήνα στις 8 (ή 9) το βράδυ ώρα Ελλάδας. Το σεμινάριο είναι μέρος αυτής της εκδήλωσης. Η άμεση διαθέσιμότητα δε του σεμιναρίου σε βίντεο είναι αντικίνητρο για την συμμετοχή. Όταν ο άλλος ξέρει ότι μπορεί να δει το βίντεο του σεμιναρίου όποτε τον βολεύει δεν θα ζοριστεί και πολύ να είναι στην συνάντηση την συγκεκριμένη μέρα και ώρα.

Ένας άλλος παράγοντας που με έκανε να ζητήσω από τον Θωμά την μη δημοσιοποίηση αυτού του βίντεο είναι τελείως προσωπικός. Εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα να κάνω ένα βίντεο που θα το δεί ο χ άγνωστος. Δεν με ενδιαφέρει αν θα δει το βιντεό μου ο kanenas για να προσωποποιήσω το παράδειγμα μου, με ενδιαφέρει να γνωρίσω να μιλήσω και να ανταλλάξω γνώμες και εμπειρίες με τον 'Αρη και να του ζητήσω να είναι ο επόμενος ομιλητής όπου ο Άρης θα μου μιλήσει για θέματα που του είναι οικεία. Με αυτό το σκεπτικό είμαι πρόθυμος να επενδύσω πολύ από τον λιγο διαθέσιμο χρόνο μου για να ετοιμάσω και άλλα θέματα και άλλα σεμινάρια.

Βέβαια αυτά τα βίντεο υπάρχουν και είναι αρχειακό υλικό. Κάποια στιγμή όταν η εκδήλωση των μηνιαίων διαδυκτιακών συναντήσεων θα έχει (αν έχει) καθιερωθεί, τότε νομίζω ότι θα μπορούμε να τα δημοσιοποιήσουμε. Κάτι σαν τα αρχεία του Foreign Office. Δεν είναι βέβαια κρατικά μυστικά γι αυτό νομίζω ότι ένα εύλογο χρονικό διάστημα μπορεί να είναι ένας χρόνος, δηλαδή το σεμινάριο του Οκτώβρη 2017 να είναι διαθέσιμο τον Οκτώβρη 2018.

Αυτές όμως είναι οι δικές μου σκέψεις επί του θέματος. Δεν αποφασίζω εγώ για όλους. Η εκδήλωση ανοίκει στην ΕΕΦΟ δηλαδή σε εμάς και το βίντεο ανοίκει εκτός από την ΕΕΦΟ που διοργάνωσε την συνάντηση και στον παρουσιαστή του σεμιναρίου. Και επειδή δεν είμαστε άπειρα τα μέλη της ΕΕΦΟ ούτε οι παρουσιαστές των σεμιναρίων, την απόφαση για την χρήση και την δημοσιοοποίηση των βίντεο μπορούμε να την πάρουμε εμείς αμεσοδημοκρατικά ογανώνοντας μια συζήτηση στην γνωστή μας πλατφόρμα την άνοιξη π.χ αφού πρώτα μαζέψουμε την εμπειρία 5-6 μηνιαίων συναντήσεων.
Παντελής
"Τόσο εύλογο το Ακατανόητο" Οδυσσέας Ελύτης, Το Άξιον Εστί
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Κορυφή
Είδα όλα τα έργα που έγιναν κάτω από τον ήλιο, και ορίστε! τα πάντα ήταν ματαιότητα και κυνήγι του ανέμου.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό Vasilis Zappas » Δευτ Νοέμ 27, 2017 6:58 pm

Μπία μου δεν το είχα δει το παραπάνω post.
Άβαταρ μέλους
Vasilis Zappas

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Δευτ Νοέμ 27, 2017 8:11 pm

xristina έγραψε:Δλδ όποιος δεν μπορεί να ειναι στα ζωντανά <σεμινάρια> χάνει τα σεμινάρια?
Αρα θα γίνονται μονο γι αυτούς που μπορούν!!!!
Μάλιστα.!!!!!!
Τι να πω????

για όλους γίνονται, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει μια άπειρη διαπραγμάτευση για το πότε μπορούν όλοι/ες.
Για αυτό έχει ανακοινωθεί από πριν πότε είναι για να μπορεί όποιος/α θέλει να κάνει τα κουμάντα της/του.
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό Vasilis Zappas » Δευτ Νοέμ 27, 2017 8:31 pm

Μάριε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω...
Για όλους\ες αλλά όσοι\ες δεν μπορούν για το Χ ή Ψ λόγο από τα μέλη να δώσουν το παρόν, δεν το βλέπουν. Επίσης διαφωνώ με την άποψη του Παντελή ότι "Δεν με ενδιαφέρει αν θα δει το βιντεό μου ο kanenas για να προσωποποιήσω το παράδειγμα μου, με ενδιαφέρει να γνωρίσω να μιλήσω και να ανταλλάξω γνώμες και εμπειρίες με τον 'Αρη και να του ζητήσω να είναι ο επόμενος ομιλητής όπου ο Άρης θα μου μιλήσει για θέματα που του είναι οικεία." ενώ σε προηγούμενο θέμα έθετε ζήτημα πως έχει μειωθεί το ενδιαφέρον και η επισκεψημότητα στο forum. Ναι σωστό είναι να υπάρχει αυτό το "κλίμα" που λέει ο Παντελής αλλά πρέπει να δείξουμε και προς τα έξω την εικόνα μας.
Αυτά δεν τα λέω για να αλλάξει κάτι ως προς τα video, εγώ προσωπικά δεν θα ασχοληθώ άλλο ούτε πρόκειται να τα ανεβάσω ξανά. Τα λέω γιατί είναι κάποιες σκέψεις που κάνω, κρίνοντας και από κάποια άλλα post.
Άβαταρ μέλους
Vasilis Zappas

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Δευτ Νοέμ 27, 2017 8:45 pm

Βασίλη, είναι περίεργο κάποιος να μη θέλει να είναι στο youtube ή το facebook? είναι το νέο normal να πρέπει να είσαι σε social media? συγνώμη, αλλά προσωπικά δεν γουστάρω καθόλου!

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό Vasilis Zappas » Δευτ Νοέμ 27, 2017 9:24 pm

Μάριε ίσα ίσα που είναι δικαίωμα σου όπως και του καθενός.
Άβαταρ μέλους
Vasilis Zappas

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Δευτ Νοέμ 27, 2017 9:51 pm

ευχαριστώ πολύ

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης